MĖ E SHTRENJTA PĖR MĖ TĖ SHTRENJTEN

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

MĖ E SHTRENJTA PĖR MĖ TĖ SHTRENJTEN

Mesazh nga xhaxhi prej Wed Aug 29, 2007 8:11 pm

PĖRSE QANĖ KOSOVA

Ti Kosovė dardane
pse qanė pa pushuar?
Pėr bijtė qe nė luftė tė ranė
apo ata qė kanė emigruar?.

Kėta qė i ke nė mergim
shpejt do t'i kesh nė gji,
ata qė pėr ty dhanė jeten
janė yje nė pėrjetėsi.

Gjaku qė ėshtė derdhur
ty tė mbanė tė gjallė,
gjithė bijtė e bijat e tuaja
ty tė qofshin falė.

Tė lutem nėnė Kosovė
kurr mė mos derdh lot
se gjaku i deshmorėve
nuk ėshtė derdhur kot.

Po pate prap nevojė
qe tė biem pėr ty,
po tė kishim edhe njėqind jetė
tė gjitha do i flijonim, si tė ishin njė.

P.S. pėr shkrimin e kėtyre vargjeve u inspirova nga leximi i poezisė sė Shaban Cakollit
"Sa tė dua Kosovė"
avatar
xhaxhi
V.I.P
V.I.P

Male
Numri i postimeve : 30
Age : 69
Localisation : Rahovec-Kosovė
profesioni : punėtor administrate por edhe shkruaj nga pak
hobi : shkrimet
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2007

Shiko profilin e anėtarit http://ademgjurgjeviku.faqet.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: MĖ E SHTRENJTA PĖR MĖ TĖ SHTRENJTEN

Mesazh nga Musafir prej Mon Feb 25, 2008 10:24 am

pershendetje te perzemerta baca Adem dhe te lumt dora kurr mos pushofsh se shkruari me shum respekt nga gurbetqarja nderoj


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi